skenfrdeit
.

Aktuality

Aj po vyše sto rokoch sú stále aktuálne slová o tom, aby sme nezabíjali Štefánika presadzovaním lži, alebo návraty ku oslavám jeho 140. výročia narodenia, ktoré by určite „najväčší Slovák“ ocenil.
Silný nadpis? Bulvárny? Omyl. Autentický a stále pravdivý.

Kluby Spoločnosti M. R. Štefánika Brezno a Liptovský Mikuláš v spolupráci s Klubom slovenských turistov, obcou Podbrezová, HS – Nízke Tatry – juh, Chatou pod Ďumbierom a mestom Brezno 25. júla 2020 zorganizovali stretnutie členov a milovníkov nízkotatranskej prírody venované spomienke na 140.výročie narodenia M. R. Štefánika.

Pred 140 rokmi, 21. júla 1880 sa v Košariskách narodila jedna z najvýznamnejších osobností v novodobých dejinách Slovenska, zakladateľ československej diplomacie a vynikajúci diplomat, Milan Rastislav Štefánik.

Odhalením pamätnej tabule pri ruži Generál Štefánik pred budovou ZŠ Grundschule v Kežmarku sme zakončili Rok Milana Rastislava Štefánika.

V rodnej obci generála M.R. Štefánika v Košariskách sa 21.7.2020 konali celodenné slávnosti 140. výročia jeho narodenia. Zúčastnili sa ich najvyšší predstavitelia nášho štátu, prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady Boris Kollár a predseda vlády Igor Matovič.

Spomienkove slávnosti  k 140. výročiu narodenia M.R. Štefánika začali 21.7.2020 v typickej kopaničiarskej obci Priepasné, položením vencov k jeho pamätníku.

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala, v rámci osláv 140. výročia narodenia generála Dr. Milana Rastislava Štefánika, delegáciu Spoločnosti M.R. Štefánika (S MRŠ) vedenú jej predsedom Petrom Novotňákom.

Dňa 9.6.2020 prijal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzska v SR Jeho Eminencia Christophe Léonzi delegáciu Spoločnosti M.R. Štefánika (S MRŠ), vedenú jej predsedom Petrom Novotňákom. Cieľom stretnutia boli otázky spolupráce Veľvyslanectva Francúzska so S MRŠ.

Pri príležitosti 140. výročia narodenia M.R. Štefánika končí „Rok Milana Rastislava Štefánika“, vyhlásený vládou SR od 4.5.2019 do 21.7.2020. Tieto dva dátumy sú medzníkmi v živote tejto najvýznamnejšej osobnosti našich novodobých dejín.

Členov Spoločnosti M.R. Štefánika ako aj záujemcov o turistiku a prechádzku krásnou tatranskou prírodou pozýva Spoločnosť M.R. Štefánika (S MRŠ) a Kluby S MRŠ Brezno i Liptovský Mikuláš na spoločenské stretnutie pred Chatou gen. M.R. Štefánika pod Ďumbierom.

Dňa 4.7.2020 sa konalo vo Zvolene pracovné stretnutie predsedov klubov Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika (S MRŠ). V úvode stretnutia podal predseda S MRŠ Ing. Peter Novotňák informáciu o činnosti Správnej rady spoločnosti.

Historický ústav Slovenskej akadémie vied, mesto Brezová pod Bradlom a Občianske združenie Osobnosti pod Bradlom pripravili dňa 4.6.2020, pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, v  Múzeu Dušana Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom konferenciu.

Najstarší člen Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika oslávil dňa 27. apríla svoje 99 narodeniny. Narodil sa v Trenčíne v rodine bývalého talianskeho legionára, ktorý prišiel z Čiech na Slovensko začiatkom roku 1919 pomôcť vytláčať maďarské jednotky z územia Slovenska.

V pondelok 4. mája 2020 uplynulo 101 rokov od havárie lietadla, pri ktorej tragicky zahynul generál Milan Rastislav Štefánik, jedna z najvýraznejších osobnosti novodobých dejín Slovenska. Deň tragického skonu generála M.R. Štefánika je pamätným dňom Slovenskej republiky.

Už po dvanásty krát vyhlásil týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a Slovenským národným divadlom anketu SLOVENKA ROKA 2020. Jej cieľom je vzdať úctu ženám, ktoré svojím umom, nadaním a pracovitosťou dokázali niečo výnimočné a užitočné, za čo im patrí vďaka, pocta a všeobecné uznanie.

Dňa 16. januára 2020 navštívila delegácia Spoločnosti M.R. Štefánika (SMRŠ) štátne úrady a inštitúcie v Bratislave s ktorými má SMRŠ dohody o spolupráci resp. ich pripravuje. Cieľom bolo prerokovať akcie plánované v rámci Roku Milana Rastislava Štefánika. Na MK SR sme rokovali s pani ministerkou

V Banskej Bystrici sa dňa 9.januára 2020 konalo zasadnutie Predsedníctva Spoločnosti M.R. Štefánika (P SMRS). Jeho hlavnou úlohou bolo rokovanie o hlavných úlohách, ktoré čakajú členov spoločnosti v druhej časti Roku M.R. Štefánika.

Klub Spoločnosti M.R. Štefánika Piešťany organizuje v dňoch 12.-15.6. 2020 autobusový zájazd do Vojvodiny, spojený s účasťou na folklórnom festivale„Tancuj, tancuj“ v Hložanoch.

Správna rada Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika (SMRŠ) sa dňa 21.11.2019 zišla v Piešťanoch na svoje prvé zasadnutie.

V Banskej Bystrici sa dňa 5.1. 2020 uskutočnil 24. ročník už tradičného novoročného šachového turnaja pri príležitosti výročia vzniku SR. V priestoroch Spojenej školy (SŠ) v Kremničke súťažilo spolu 125 šachistov.

V Piešťanoch sa konal  13. ročník  medzinárodného filmového festivalu. V dňoch 15.- 17.októbra 2019 sa zišli priaznivci astronómie a kozmonautiky  na medzinárodnom  filmovom  festivale  ASTROFILM 2019.

Cieľom našej cesty v dňoch 10.-12.novembra 2019 bola stovežatá Praha a jej historické pamiatky, v ktorých nás očakávali naši priatelia.
Štvorčlennú delegáciu Spoločnosti M.R.Štefánika, v zložení P.Novotňák, J.Tatara, M. Gallová a B. Neumair, očakávali v Prahe Janka Haluková, Zuzana Bukovská a Vojtech Čelko

Spoločná cesta členov Spoločnosti M.R. Štefánika a Klubu generálov SR v Taliansku v dňoch 15. až 18. júna 2019.
Dňa 24. mája 2018 sa v Ríme, v priestoroch Assicurazioni Generali S. p. A., konala vojensko-historická konferencia. Bola venovaná stému výročiu...

Želáme Vám pokojné a radostné Vianoce prežité s ľuďmi, ktorých máte radi a ktorí majú radi Vás.

Nech nový rok 2020 je pre Vás bohatý na zdravie, nech prinesie spokojnosť vo Vašom osobnom i pracovnom živote.

Prvý deň festivalu bol venovaný spomienke na jedného z najväčších Slovákov našich dejín, na generála Dr. Milana Rastislava Štefánika, ktorý presne pred sto rokmi tragicky zahynul. Festival letectva v Piešťanoch priniesol svojím priebehom jedinečný zážitok pre niekoľko tisíc jeho divákov a stal sa súčasťou celonárodných pietnych spomienkových podujatí.

Správna rada Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika (SMRŠ) v roku 2018 schválila spomienkový projekt STO RUŽÍ PRE ŠTEFÁNIKA, ktorého cieľom je pri príležitosti Roka Štefánika, ktorý vyhlásila Vláda SR, vysadiť na území Slovenska sto ruží. Ale nie ruží hocijakých... Jedná sa o ruže pomenované po generálovi M.R. Štefánikovi.

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, Spoločnosť Milana Rastislava  Štefánika so sídlom v Brezovej pod Bradlom, Slovenská astronomická spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a mesto Piešťany  zorganizovali v dňoch 24.-26.apríla 2019  Medzinárodnú  konferenciu  M.R.ŠTEFÁNIK – MUŽ SLNKA.

PARTNERI

Stránka Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika

Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, ktoré nemôžeme všetky ovplyvniť. Môžeme im však dať určitý smer, útvar.

M.R. Štefánik


  

https   Active Search Results   cloudflare