Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie.
skenfrdeit
.

V dňoch 4.- 5. mája 2019 sa na letisku v Piešťanoch mal konať Festival letectva, ale pre nepriaznivé počasie bol program druhého dňa zrušený.

Prvý deň festivalu bol venovaný spomienke na jedného z najväčších Slovákov našich dejín, na generála Dr. Milana Rastislava Štefánika, ktorý presne pred sto rokmi tragicky zahynul. Festival letectva v Piešťanoch priniesol svojím priebehom jedinečný zážitok pre niekoľko tisíc jeho divákov a stal sa súčasťou celonárodných pietnych spomienkových podujatí.

Divákov privítal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a primátor Piešťan Peter Jančovič, ktorí ocenili možnosť spolupodieľať sa na organizovaní tejto akcii a prisľúbili do budúcnosti pomoc v pokračovaní tejto novej tradície.

Popoludní poctil toto mimoriadne podujatie aj pán premiér SR Peter Pellegrini, aj s ministerkou vnútra pani Denisou Sakovou. Prítomný bol taktiež bývalý náčelník gen. štábu OS SR gen. Milan Maxim.

Spoločnosť M.R. Štefánika bola zastúpená podpredsedom Jánom Tatarom, gen. v.v. Petrom Novotňákom a Branislavom Neumairom.

Podpredseda Spoločnosti M.R.Štefánika Ing. Ján Tatara pripomenul vo svojom vystúpení, že generál Štefánik „svoje etické, morálne i mravné krédo a lásku k svojmu národu vyjadril v troch slovách, veriť, milovať, pracovať. On tak skutočne žil. Veril v seba a lepšiu budúcnosť. Miloval svojich blížnych, svoj národ a pracoval veľmi húževnato, pretože miloval svoju prácu a veril, že tak dosiahne svoj vytúžený cieľ – oslobodenie slovenského národa. V tom je aktuálnosť a veľkosť jeho odkazu“.

Tesne pred poludním, v čase keď presne pred sto rokmi došlo k pádu lietadla, si účastníci festivalu uctili minútou ticha pamiatku tragickej smrti nášho gen. Dr. M.R. Štefánika.

Neopakovateľnou medzinárodnou leteckou udalosťou bol prelet lietadiel ponad mohylu na Bradle a letisko Piešťany. Túto majestátnu a vzdušnú poctu vzdali letci stíhacích a dopravných lietadiel leteckých síl Slovenskej republiky, Českej republiky, Francúzska a Talianska – štátov, s významnou väzbou na gen. Dr. M.R. Štefánika .

Okrem statických ukážok vojenskej techniky v priestoroch Vojenského historického múzea Piešťany a jednotlivých letových vystúpení obdivovali diváci aj výsadky z vrtuľníka Mi-17 s vlajkami. Poslednou bola vlajka s vyobrazením gen. Dr. M. R. Štefánika.

Hlavným organizátorom Festivalu letectva bola Slovenská letecká agentúra, s. r. o. (SLLA) a Spoločnosť M.R.Štefánika. Práve SLLA a jej gen. riad. Hubert Štoksa má s organizáciou leteckých podujatí dlhoročné skúsenosti, o čom svedčia úspechy Medzinárodných leteckých dní SIAF na Sliači. To je dobrou zárukou, že v budúcnosti sa budú nadšenci letectva každoročne začiatkom mája stretávať na letisku v Piešťanoch a tieto možno v budúcnosti už ponesú názov Letecké dni generála Dr. M. R. Štefánika.

 

 

PARTNERI

Stránka Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika

Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, ktoré nemôžeme všetky ovplyvniť. Môžeme im však dať určitý smer, útvar.

M.R. Štefánik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

https   Active Search Results   cloudflare

web site hosting

web hosting comparison services

woocommerce web site hosting

worpress web site hosting

web site hosting

joomla site hosting

magento site hosting

drupal site web hosting

prestashop web site hosting