Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie.
skenfrdeit
.

Obligátna odpoveď na otázku „ Kde ste boli?“ je – „boli sme u priateľov“. Cieľom našej cesty v dňoch 10.-12.novembra 2019 bola stovežatá Praha a jej historické pamiatky, v ktorých nás očakávali naši priatelia.

Štvorčlennú delegáciu Spoločnosti M.R.Štefánika, v zložení P.Novotňák, J.Tatara, M. Gallová a B. Neumair, očakávali v Prahe Janka Haluková, Zuzana Bukovská a Vojtech Čelko, naši priatelia, sprievodcovia i hostitelia v jednej osobe. Prvá naša spoločná cesta viedla k petřínskej hvezdárni, kde sme, v spoločnosti konzulky Veľvyslanectva SR v ČR pani Švehlovej, položili veniec k soche M.R. Štefánika.

V popoludňajších hodinách sme sa spoločne zúčastnili, v kostole sv. Mikuláša na
Staromestskom námestí, slávnostného zhromaždenia a pobožnosti k 101. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny a k 80. výročiu úmrtia študenta Jana Opletala. Toto zhromaždenie organizovala Cirkev československá husitská (CČSH) v spolupráci s Armádou ČR. Slávnosť pozostávala z nástupu vojakov s prápormi, vystúpenia duchovných so spevom i hudobným doprovodom a bohoslužby, ktorú viedol pražský biskup CČSH doc. ThDr. David Tonzar a patriarcha ThDr. Tomáš Butta. Ceremoniál potom pokračoval slávnostnými príhovormi generála Petra Pavla, starostky Českej obce sokolskej Hany Moučkovej, vojenského kaplána plk. Jaroslava Kníchala a PhDr. Vojtecha Čelka. Veľkoleposť chrámu, stretnutie so slovenským biskupom ECAV v ČR Mgr. Mariánom Čopom, milé slová, príjemné prostredie a ústretovosť prítomných voči sebe ..... boli jednoznačné konštatovania z tejto akcie, ktorá v nás zanechala veľký dojem.

Na druhý deň sme sa na pozvanie ministra obrany ČR Mgr. Lubomíra Metnara zúčastnili pietného aktu pri príležitosti Dňa vojnových veteránov, ktorý prebiehal na Čestnom dvore a neskôr v Slávnostnej sieni Národného pamätníka na Vítkove. Pozostával z kladenia vencov, čestných sálv i slávnostných príhovorov a zo stretnutia s vojnovými veteránmi. Pomerne dlhý čas sme potom pobudli v spoločnosti predsedu a tajomníka Československej obce legionárskej (ČsOL), pánov Pavla Budinského a Jiřího Filipa a preberali sme rôzne otázky vrátane možnosti spolupráce našich dvoch organizácií.

V neskorších popoludňajších hodinách sme sa v Slovenskom inštitúte stretli so slovenskými priaznivcami M.R. Štefánika v ČR. Na programe bolo uvedenie CD “ Milan Rastislav Štefánik“, ktoré vydal spolok Bonafie, zastúpený Mgr.Vierou Kučerovou. Bolo pre nás cťou stretnúť sa s realizátormi tohto diela: dr. Jiřím Grygarom , režisérom Vladimirom Ruskom, slovenským hercom Richardom Trsťanom, Mgr. Vierou Kučerovou, Dr.Vojtechom Čelkom, riaditeľom SI Vladom Valovičom, vnučkou politika Ursínyho Hankou Hrdinovou či prof. Němcom, ktorého otec bol v diplomatických službách v Japonsku, do ktorých ho menoval M.R. Štefánik, ale i s p. Miroslavom Vrabcom z Mníhochovci, obce v ktorej bol postavený prvý pamätník venovaným pamiatke M.R.Štefánika v Čechách. Večer sme sa v Slovenskom dome stretli s Mgr. Vladimírom Skalským, predsedom Svetového združenia Slovákov žijúcich v zahraničí.
Posledný deň nášho pražského pobytu sme venovali stretnutiu s tajomníkom ČsOL Jiřím Filipom. V hoteli Legie , kde sídli ČsOL, sme si prehliadli reprezentatívne priestory so stálou výstavou, venovanou československým legionárom. Na záver pobytu Prahe sme navštívili Veľvyslanectvo SR v ČR, kde nás prijal náš veľvyslanec, J.E. Peter Weiss. Bolo to naozaj veľmi príjemné stretnutie nielen pre výmenu podnetných návrhov, ale i dohodu o spolupráci v roku 2020.

Vrátili sme sa na Slovensko s množstvom nápadov, dojmov i predsavzatí. Teší nás skutočnosť, že Slováci v ČR sú súdržní, pomáhajú si, realizujú sa v kultúre. Teší nás i skutočnosť, že naše veľvyslanectvo má veľmi dobré meno a slovenská veda i kultúra nás dôstojne reprezentuje. Za tým všetkým však stoja ľudia – / aj naši/ priatelia. Teda nie nadarmo má článok nadpis „ Boli sme u priateľov“. My sme naozaj boli u skutočných – už dávnejších, súčasných, ale i nových priateľov.

Ďakujeme za túto možnosť.


-mg
Foto: B. Neumair

PARTNERI

Stránka Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika

Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, ktoré nemôžeme všetky ovplyvniť. Môžeme im však dať určitý smer, útvar.

M.R. Štefánik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

https   Active Search Results   cloudflare

web site hosting

web hosting comparison services

woocommerce web site hosting

worpress web site hosting

web site hosting

joomla site hosting

magento site hosting

drupal site web hosting

prestashop web site hosting