skenfrdeit
.

 

Poslanie

Múzeum Milana Rastislava Štefánika v Košariskách je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea Slovenských národných rád. Bolo otvorené v roku 1990 v rodnom dome M. R. Štefánika. Od roku 2005 je k dispozícií návštevníkom nová expozícia, ktorá má memoriálny charakter a víta návštevníka v novej podobe. V rodnom dome, evanjelickej fare v Košariskách, akoby sa prostredníctvom osobných, často mimucióznych memorabílií prenášala atmosféra veľkého sveta, v ktorom sa Štefánik celý život pohyboval a stal sa mu druhým domovom. Aj prostredníctvom kolekcie vystavených predmetov a M. R. Štefánik skoro po 100 rokoch vrátil domov, do domu, kde sa narodil - pod Bradlo.

múzeum M.R.Štefánika

História

Múzeum Milana Rastislava Štefánika vzniklo v roku 1990 ako vysunuté pracovisko, expozícia, Múzea Slovenských národných rád v Myjave a preto je i súčasťou Slovenského národného múzea. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo dňa 21. júla 1990 pri príležitosti 110. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika.

Múzeum sa nachádza v bývalej košarišskej evanjelickej fare, ktorú postavil v roku 1878 Pavol Štefánik, otec M. R. Štefánika. Pavol Štefánik bol prvým farárom v obci, ktorá sa krátko predtým osamostatnila od Brezovej.

V roku 2005, pri príležitosti 125. výročia narodenia M. R. Štefánika, bola verejnosti sprístupnená nová expozícia, ktorá má memoriálny charakter a víta návštevníka v novej podobe.

V júli roku 2015 k 135. výročiu narodenia M. R. Štefánika prišlo k reinštalácií expozície, kde boli doplnené málo známe a veľmi zaujímavé osobné predmety z pozostalosti Štefánika. Medzi nimi návštevník nájde napr. Štefánikovu leteckú bundu, ktorú mal oblečenú v čase havárie lietadla, osobný kufrík s jeho iniciálami a predmety cudzokrajnej etnografie, ktoré si ako vášnivý zberateľ priniesol z ciest po svete. V prvom rade je však zreinštalovaná prvá miestnosť, aby v návštevníkovi vyvolala predstavu jeho rodného kraja. Expozícia je doplnená zaujímavými myšlienkami a citátmi tohto veľkého človeka.

 

Otváracie hodiny :  
   
október – apríl máj – september
utorok – piatok utorok – nedeľa
od 8.30 h do 16.30 h od 8.00 do 16.00 h
   
tel.: +421 34 6242 626
tel.: +421 34 2452 111
tel.: +421 918 905 925
   
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
   

Viac informácii nájdete na stránke Slovenského národného múzea...

 

Rýchly kontakt

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

PARTNERI

Stránka Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika

Nemôžeme udalosti tvoriť. Tie sú výsledkom tisícich faktorov, ktoré nemôžeme všetky ovplyvniť. Môžeme im však dať určitý smer, útvar.

M.R. Štefánik


  

https   Active Search Results   cloudflare